Search powered by FreeFind
PennsicWar.OrgPennsicWar.Org PennsicWar.Org
THE OFFICIAL WEBSITE OF THE PENNSIC WARS

Pennsic 47 Customizable Overall Schedule

Check or uncheck the columns you want to see:

War Points Performing Arts Courts
Armored Battles & Tourneys Artisans' Row Dancing
Rapier Battles & Tourneys Family Activities Parties
Archery Youth Combat Meetings
Combat Archery / Siege / Thrown Weapons Youth Fencing / Archery Displays / Demos / Classes / Other

Please also see the individual schedules for War Points, Tourneys, Family Activities, Kingdom Order Meetings, Performances, and Artisans Row.


Sunday, July 29
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am 9:00 am
10:00 am 10:00 am
11:00 am 11:00 am
12:00 pm 12:00 pm
1:00 pm 1:00 pm
2:00 pm 2:00 pm
3:00 pm 3:00 pm
4:00 pm 4:00 pm
5:00 pm 5:00 pm
6:00 pm 6:00 pm
7:00 pm 7:00 pm
8:00 pm 8:00 pm
9:00 pm 9:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Monday, July 30
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am 9:00 am
10:00 am 10:00 am
11:00 am 11:00 am
12:00 pm 12:00 pm
1:00 pm 1:00 pm
2:00 pm 2:00 pm
3:00 pm 3:00 pm
4:00 pm 4:00 pm
5:00 pm 5:00 pm
6:00 pm 6:00 pm
7:00 pm 7:00 pm
8:00 pm 8:00 pm
9:00 pm 9:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Tuesday, July 31
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am 9:00 am
10:00 am 10:00 am
11:00 am 11:00 am
12:00 pm Recorder Jam
12 - 1:30
PA Rehearsal/Class Tent
12:00 pm
1:00 pm 1:00 pm
2:00 pm 2:00 pm
3:00 pm 3:00 pm
4:00 pm 4:00 pm
5:00 pm 5:00 pm
6:00 pm 6:00 pm
7:00 pm Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13
7:00 pm
8:00 pm Family Stories in the Bog
8 - 8:45 pm
Bog U
8:00 pm
9:00 pm 9:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Wednesday, August 1
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am Thumb Ring Archery
Novelty Range
9:00 am
10:00 am 10:00 am
11:00 am

Archery Marshals' Meeting
1 pm, Archery Tent

Æthelmearc Novelty Shoot
11:30 - 1 pm
Novelty Range

11:00 am
12:00 pm Recorder Jam
12 - 1:30 pm
PA Rehearsal/Class Tent
12:00 pm
1:00 pm 1:00 pm
2:00 pm 2:00 pm
3:00 pm 3:00 pm
4:00 pm 4:00 pm
5:00 pm 5:00 pm
6:00 pm 6:00 pm
7:00 pm Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13
7:00 pm
8:00 pm 8:00 pm
9:00 pm 9:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Thursday, August 2
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am Youth Combat
Regular Session
8 - 10 am
9:00 am
10:00 am Early Bird Tourney
10 - noon
Rapier List 1
Thumb Ring Archery
Novelty Range
10 - 5 pm

Medieval Archery Equipment

SCA Combat Archery

10:00 am
11:00 am

11:00 am
12:00 pm 12:00 pm
1:00 pm 1:00 pm
2:00 pm 2:00 pm
3:00 pm Youth Combat
Regular Session
3 - 5 pm
3:00 pm
4:00 pm 4:00 pm
5:00 pm 5:00 pm
6:00 pm Tween/Teen Night
6 - 9 pm
Family Point

Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13

Family Stories in the Bog
8 - 8:45 pm
Bog U

6:00 pm
7:00 pm Raunch & Romance
7 - 9 pm
Strawberry Fields (B06)
7:00 pm
8:00 pm 8:00 pm
9:00 pm English Revel
9 - midnight
Dance Tent
9:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Friday, August 3
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am Dances for Children & Parents
9 - 10 am, Dance Tent
Youth Combat
Regular Session
8 - 10 am
9:00 am
10:00 am Poker Card Tourney
Rapier List 1
10 - 5 pm

Textile Creation

Embellishing Textiles

10:00 am
11:00 am Æthelmearc Novelty Shoot
11:30 - 1 pm
Novelty Range
11:00 am
12:00 pm 12:00 pm
1:00 pm 1:00 pm
2:00 pm Dwarves vs. Giants
West Battlefield
Feltmaking for Kids
2 - 3 pm, Family Point
2:00 pm
3:00 pm Best of the Known World
Rapier Tourney
Rapier List 1
Archery Marshals' Meeting
3 - 4 pm
Regular Session &
Training w/Sparring Partners
3 - 5 pm
3:00 pm
4:00 pm An Enchanted Picnic
4 - 7 pm, Dance Tent
4:00 pm
5:00 pm Iron Commedia
5 - 6 pm, PA Tent
5:00 pm
6:00 pm Siege Inspection
3 - 6 pm, South Battlefield
Youth Readers' Theater
Baba Yaga
6 - 7 pm, PA Tent
Tween/Teen Night
6 - 9 pm
Family Point

Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13

6:00 pm
7:00 pm Reader's Theater: Volpone
7 - 9 pm, PA Tent
Armored Combat Games
7 - 9 pm
Youth Combat List
7:00 pm
8:00 pm 8:00 pm
9:00 pm David Anthony, The Creepy Bard
9 - 9:30 pm
PA Tent
Flamingo Ball
9 - midnight
Dance Tent
9:00 pm
9:30 pm Whiskey Bards
9:30 - 11 pm, PA Tent
9:30 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Saturday, August 4
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
7:00 am Unofficial Pennsic Half-Marathon
7 - 10:30 am
Starts at First Aid Point
7:00 am
9:00 am Pennsic Day of Deeds: Viking Raid
9 - 12 pm
Blue List

Ædult Swim at Pennsic
9 - 5 pm
South Battlefield

Tarl's Little Pole-Arm Tourney
1 - 3 pm
Green List

Kamikaze Battle
1 - 4 pm
Fort

Battle of La Rochelle
9 - 11 am, Fort
St. Sebastian Novelty Shoot
9 - 4 pm
Novelty Range
Siege Inspection
9 - 1 pm, South Battlefield
Youth Combat
Regular Session
8 - 10 am
Open 9 am - 1 pm
Rapier Youth List
Fleur d'Æthelmearc Mtg
Æthelmearc Royal
9:00 am
10:00 am 10 - 5 pm

Metalsmithing

Metal Embellishment

Pottery Techniques for Kids
10 - 12 pm
Family Point
Æthelmearc Pelican Mtg
10 - 12 pmÆthelmearc Royal
10:00 am
11:00 am Helga Ball Tournament
11 - 3 pm
West Battlefield
11:00 am
12:00 pm Free Scholar
Charity Rapier Tournament
12 - 2 pm, Rapier List 3
Story Reading
1 - 2 pm
Family Point
12:00 pm
1:00 pm Theater Games for Kids
2 - 3 pm
Family Point
Æthelmearc Laurel Mtg
1 - 3 pm, Æthelmearc Royal
1:00 pm
2:00 pm Battle of Tortuga
2 - 3 pm, Rapier List 1

Blades of the Crescent Moon
2 - 4 pm, Rapier Youth List
(note: not a Youth Event)

European Music Exhibition
2 - 4 pm, PA Tent
2:00 pm
3:00 pm Regular Session &
Training w/Sparring Partners
3 - 5 pm
Æthelmearc Millrind Mtg
3 - 4 pm, Æthelmearc Royal
3:00 pm
4:00 pm The Maid: Joan of Arc
4 - 5 pm, PA Tent
Midrealm Chivalry Mtg
4 - 5 pm, Midrealm Royal

Æthelmearc MoD Mtg
4 - 5 pm
Æthelmearc Battlefield Pavilion

4:00 pm
5:00 pm Pennsic Archery Champions
Practice/Tryouts
5:30 - 7:30 pm
Medieval Power Ballads
5 - 6 pm, PA Tent
5:00 pm
6:00 pm Opening Ceremonies
Battlefield/Fort
Atlatl Battle
6 - 9 pm
Atlatl Range

Thrown Weapons
Night Tournament
8:30 - 10 pm
TW Range

Cedar the Barefoot Bard
6 - 6:30 pm, PA Tent

Master Cariadoc
6:30 - 7 pm PA Tent

Opening Ceremonies
Battlefield/Fort
Æthelmearc Teen/Tween Party
6 - 9 pm, Æthelmearc Royal
6:00 pm
7:00 pm The Hanging Jesters
7 - 8 pm, PA Tent
Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13
Armored Combat Games
7 - 9 pm
Youth Combat List
7:00 pm
8:00 pm The Irish Frau
8 - 9 pm, PA Tent
Family Stories in the Bog
8 - 8:45 pm
Bog U
Middle Eastern Hafla
8 - 11 pm, ME Tent
8:00 pm
9:00 pm i Verdi Confusi
9 - 10:30 pm, PA Tent
Early Bird Ball
9 - midnight
Dance Tent
9:00 pm
10:00 pm 10:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Sunday, August 5
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am Open War Point Practice
9 - 11 am
Beginner Dance for Families
9 - 10 am, Dance Tent

Learn Commedia dell'Arte
9 - 10 am, Amphitheater

Youth Combat
Regular Session
8 - 10 am
Open 9 am - 1 pm
Rapier Youth List
9:00 am
10:00 am Unbelted Champions Battle
followed by
Unbelted Alternates Battle
Rapier Bear Pit Tourney
Rapier List 1

C&T Early Period Tourney
Rapier List 3

10 - 5 pm

Instrument Making

Apothecary

10:00 am
10:30 am Belted Champions Battle 10:30 am
11:00 am Allied Champions Battle Populace Archery
War Point Shoot

11 - 5 pm

Æthelmearc Novelty Shoot
11:30 - 1 pm

KW Baronial Archery
Champions Tourney
1 - 3 pm

11:00 am
12:00 pm Midrealm Order of Defense
12:30 - 1:30 pm
Midrealm Royal
12:00 pm
1:00 pm Heroic Armored/Rapier
Champions Battle
Youth A&S Display
1 - 5 pm, Great Hall
Newcomers' Social
1 - 4 pm, A&S 19
KW Pelican & Protege Meet Up
1 - 3:30 pm
Midrealm Royal
KW Arts & Sciences Display
1 - 5 pm, Great Hall
1:00 pm
2:00 pm Axe Continuous
Throw Competition
2 - 3:30 pm
TW Range
Commedia Experience
2 - 5 pm, PA Tent
2:00 pm
3:00 pm Rapier Melee Champions BattleKnown World
Novice Championship
3 - 6 pm
White List
Regular Session &
Training w/Sparring Partners
3 - 5 pm
3:00 pm
4:00 pm 4:00 pm
5:00 pm Archery Marshals' Meeting
5 - 6 pm

Pennsic Archery Champions
Practice/Tryouts
5:30 - 7:30 pm

Siege Inspection
5 - 8 pm, South Battlefield
Songs of the Trobaritz
5 - 5:30 pm

Master Ruiaidhri au Cu
5:30 - 6 pm
PA Tent

5:00 pm
6:00 pm Combat of the Thirty
6 - 8 pm
South Battlefield
John Inchingham
6 - 7 pm, PA Tent
Meet the Dance Faculty Social
6 - 7 pm, Dance Tent
6:00 pm
7:00 pm Duke Moonwulf
7 - 8 pm, PA Tent

Raunch & Romance
7 - 9 pm
Strawberry Fields (B06)

Efenwealt Wystel & Aé d'Anjou
8 - 9:30 pm, PA Tent

i Sebastiani
9:30 - 11 pm, PA Tent

Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13

Teen Party
7 - 10 pm
EK Royal (E06)

A Night with the Knights
7 - 9 pm
Youth Combat List
KW Heralds' Party
7 - 10 pm, Heralds' Point

KW Siege Marshal Social
8 - 10 pm
Holt Heroetus Camp (W01)

7:00 pm
8:00 pm KW Youth Combat Marshal
Meet & Greet
8 - 9 pm, A&S 4
8:00 pm
9:00 pm Beginners' Ball
9 - midnight
Great Hall
9:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Monday, August 6
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am Open War Point Practice
9 - 11 am

Thumb Ring Archery
10 - 11 am, Family Range

Æthelmearc Novelty Shoot
10 - 12:30 pm, Novelty Range

Populace TW War Point
9 - 5 pm
TW Range
Family Felting Fun
9 - 10:30 am
Family Point

Dance: Lines & Circles
9 - 10 am, Dance Tent

Learn Commedia dell'Arte
9 - 10 am Amphitheater

Youth Combat
Regular Session
8 - 10 am
Open 9 am - 1 pm
Rapier Youth List
9:00 am
10:00 am Zen Warrior Pennsic Ladies
Rapier Championship
10 - 12 pm, Rapier List 1
10 - 5 pm

Scribal Arts

10:00 am
10:30 am Armored Field Battle 10:30 am
11:00 am Populace Archery
War Point Shoot

11 - 5 pm
11:00 am
12:00 pm Tadcaster Militia Gauntlet
Arcade Extravaganza
12 - 2 pm, Rapier List 3

Greybeard Fencing Tourney
1 - 2 pm, Rapier List 2

King & Queen of the East
"Office Hours"
12:30 - 1:30 pm, EK Royal
Bartertown Swap
12 - 4 pm, Great Hall
12:00 pm
1:00 pm KW Thrown Weapons
Tournament
1 - 3 pm
TW Range
1:00 pm
2:00 pm Bardic Arts Exhibition
2 - 4:30 pm, PA Tent
East/Midrealm
Round Robin Tourney
2 - 4:30 pm
Youth Combat List
2:00 pm
2:30 pm Rapier Field Battle 2:30 pm
3:00 pm 3:00 pm
4:00 pm 4:00 pm
5:00 pm Atlantian 10-Man
Unbelted Melee
5 - 7 pm, White List

William Marshall
Ransom Tourney
5 - 7 pm, Fort

Pennsic Archery Champions
Practice/Tryouts
5:30 - 7:30 pm
Depressing Song Competition
5 - 6 pm, PA Tent
5:00 pm
6:00 pm Atlatl Battle
6 - 9 pm
Atlatl Range
Debatable Choir
6 - 7 pm, PA Tent

Efenwealt Wystle
6:30 - 7 pm, Amphitheater

6:00 pm
7:00 pm Tuchux Charity Event
7 - 10 pm, Fort
Lanea verch Kerrigan
7 - 8 pm, PA Tent

Whose Line Doth it Be?
7 - 9 pm, Amphitheater

Not Your Typical Atlantian Thugs
8 - 9:30 pm, PA Tent

i Genesii
9:30 - 11 pm, PA Tent

Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13
Hunter's Home
Polearm Tourney
7 - 9 pm
Youth Combat List
7:00 pm
8:00 pm 8:00 pm
9:00 pm Choral Ball
9 - midnight
Dance Tent
9:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Tuesday, August 7
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am Open War Point Practice
9 - 11 am
Populace TW War Point
9 - 5 pm

Estrogen & Axes
9 - 12 pm
TW Range

Baronial Thrown
Weapons Champions Tourney
1 - 3 pm
TW Range

Learn Commedia dell'Arte
9 - 10 am, Amphitheater
Youth Combat - Bridge Battles
8 - 10 am
Open 9 am - 1 pm
Rapier Youth List
9:00 am
10:00 am KW Rapier Cadet Tourney
10 - 12, Rapier List 1

C&T Rapier Tourney
10 - 12, Rapier List 3

10 - 5 pm

Woodworking Construction

Woodworking Embellishment

10:00 am
10:30 am 10:30 am
11:00 am Armored Woods Battle Populace Archery
War Point Shoot

11 - 5 pm
11:00 am
12:00 pm 12:00 pm
12:30 pm KW Baronial Youth
Combat Champions' Tourney
12:30 - 3 pm
Youth Combat Lists
12:30 pm
1:00 pm 1:00 pm
2:00 pm Rapier Woods Battle KW Harp Celebration
2 - 4 pm, PA Tent
2:00 pm
3:00 pm Crusaders vs. Saracens
Battle & Discussion
3 - 6 pm, Fort
Kinetic Throwers Tourney
3 - 4:30 pm
TW Range
Regular Session &
Training w/Sparring Partners
3 - 5 pm
Pennsic Fools' Parade
3:45 - 4:45 pm
Bath House
3:00 pm
4:00 pm KW Webminister Social
4 - 6 pm, AS 12
4:00 pm
5:00 pm Iron Commedia
5 - 6 pm, Amphitheater

Middle Eastern Dance Expo
5 - 7 pm, PA Tent

i Sebastiani
6 - 7:30 pm, Amphitheater

Cantore Borealis
7 - 8 pm, PA Tent

5:00 pm
6:00 pm Tween/Teen Night
6 - 9 pm
Family Point

Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13

Family Stories in the Bog
8 - 8:45 pm
Bog U

Æthelmearc Court
6 - 8 pm
Great Hall

East Kingdom Court
6 - 8 pm
EK Royal Camp

EK Chancellors Minor Meeting
6 - 7 pm, AS 5
6:00 pm
7:00 pm Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13
Ealdormere
Youth Combat Tourney
7 - 9 pm
Youth Combat Lists
7:00 pm
8:00 pm Bed & Breakfast do Bardic
8 - 9 pm, PA Tent
8:00 pm
9:00 pm Ken & Lisa Theriot
9 - 11 pm, PA Tent
West Kingdom
Viking Luau Party
9 pm West Kingdom
Royal (W03)
Feast of the Phoenix Ball
9 - midnight
Dance Tent

Clan Blue Feather Ball
& Fashion Cotillion
9 - 1 am, Great Hall

9:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Wednesday, August 8
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am KW Baronial Armored Combat
Champions' Tourney
9 - 12 pm
Red & Green Lists

Ladies of the Rose Tourney
9 - 12 pm
West Battlefield

Populace TW War Point
9 - 5 pm
TW Range
Dance: Italian Chaos
9 - 10 am, Dance Tent

Learn Commedia dell'Arte
9 - 10 am, Amphitheater

Youth Combat
Regular Session
8 - 10 am
Open 9 am - 1 pm
Rapier Youth List
9:00 am
10:00 am Archery Champions Shoot East Kingdom Rapier Tourney
10 - 12, Rapier List 1

C&T Armor-as-Worn Tournament
10 - 12, Rapier List 3

Archery Champions
War Point Shoot
10 - 5 pm

Leatherwork Creation

Leatherwork Embellishment

Children's Fete
10 - 1 pm
Great Hall
KW Chatelaines' Meeting
10 - 12 pm
Æthelmearc Royal
10:00 am
11:00 am 11:00 am
12:00 pm Siege/Combat Archery Battle

Thrown Weapons Champions

Greybeard
Heavy Weapons Tourney
12 - 2 pm, White List
Æthelmearc Rapier Novice Tourney
12 - 2 pm, Rapier List 1

KW Baronial Champions Tourney
12 - 2pm, Green & Red Lists

C&T Longsword Tournament
1 - 3 pm, Rapier List 3

Atlantian 5-Man Melee Tournament
2 - 4 pm, Rapier List 1

12:00 pm
1:00 pm Theater Exhibition
2 - 4 pm, PA Tent
Midrealm Laurel Mtg
1 - 2 pm, Midrealm Royal

Æthelmearc Gage Mtg
1 - 2 pm
Æthelmearc Battlefield Pavilion

1:00 pm
2:00 pm Midrealm Pelican Mtg
2 - 3 pm, Midrealm Royal

Æthelmearc Chivalry Mtg
2:15 - 3:30 pm
Æthelmearc Battlefield Pavilion

2:00 pm
3:00 pm KW Squires' Tournament
3 - 5 pm, East Battlefield

Battle of Hastings
3 - 5 pm, West Battlefield

Æthelmearc
Youth/Adult Tag Team Tourney
4 - 6:30 pm, Red List

Children's Water Battle
Fort
15th-C Italian Ball
3 - 5 pm
Casa Bardicci
3:00 pm
4:00 pm Master Edmond the Lame
Memorial Two-Hander Tourney
4:30 - 5:30 pm, Rapier List 1
Grimolfr & Ermagerd
4 - 5 pm, PA Tent

Æthelmearc
Youth/Adult Tag Team Tourney
4 - 6:30 pm
Youth Combat List

KW Equestrian Meeting
4 - 5 pm
Æthelmearc Royal

4:00 pm
5:00 pm Period Bow Shoot
5 - 7 pm
il Titolo Provvisorio Commedia
5 - 6 pm, PA Tent
Society Rapier Marshal Moot
5 - 6 pm, Rapier Tent
5:00 pm
6:00 pm Fools' School Grad.
6 - 7 pm, Amphitheater

John Inchingham, Cerian Cantwr
& House Sans Nomen
6 - 8 pm, PA Tent

LGBTQ Teen Night
6 - 9 pm
Family Point

Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13

Family Stories in the Bog
8 - 8:45 pm
Bog U

Atlantia Court
6 - 8 pm
Great Hall
Ansteorra Chili Night
6 - 8 pm
Ansteorra Royal (N06)
6:00 pm
7:00 pm 7:00 pm
8:00 pm Drake Oranwood
8 - 9 pm, PA Tent
8:00 pm
9:00 pm Marian of Heatherdale
9 - 11 pm, PA Tent
9:00 pm
Night Midnight Madness
Marketplace
Night
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Thursday, August 9
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
8:00 am Youth Castle Battle
8 - 12 pm
Muster at Youth List
8:00 am
9:00 am Open War Point Practice
9 - 11 am
Populace TW War Point
9 - 5 pm

Throwing Tourney for
the Physically Challenged
11 - 12:30 pm
TW Range

Learn Commedia dell'Arte
9 - 10 am, Amphitheater

Children's Revel
9 - 11 am
Dance Tent

Youth Thrown Weapons Tourney
9:30 - 11:30 am
Thrown Weapons Range

Open 9 am - 1 pm
Rapier Youth List
9:00 am
9:30 am 9:30 am
10:00 am Arts & Sciences Champions
10 - 4 pm, Great Hall
Æthelmearc Novelty Shoot
10 - 12:30 pm
Novelty Range


Populace Archery
War Point Shoots

11 - 5 pm

Arts & Sciences
Champions
War Point

10 - 4 pm, Great Hall
10:00 am
10:30 am Rapier Pillage Battle
starts 10:30am
10:30 am
11:00 am 11:00 am
12:00 pm King & Queen of the East
"Office Hours"
after end of Rapier Battle -
1:30 pm, EK Royal
12:00 pm
1:00 pm By the Book Tournament
1 - 3 pm, Rapier List 3

Ansteorran Rapier Tourney
1 - 3 pm, Rapier List 1

Hecklers' Tourney
1- 2:30 pm
TW Range
Story Reading
1 - 2 pm
Family Point

It Takes My Child to
Raze a Village
1 - 4 pm, Midrealm Royal

1:00 pm
2:00 pm Armored Bridge Battle Storytelling Exhibition
2:30 - 5 pm
PA Tent
2:00 pm
3:00 pm Empire of the Sun Battle
3 - 6 pm
South Battlefield
Lady Rapier Community Tourney
3 - 5 pm
Order of the Rose
Happy Hour
3 - 6 pm
Æthelmearc Royal
Tablet Weavers' Tea
3 - 5 pm, Atlantia Royal (N20)
3:00 pm
4:00 pm Two-Handed TW Tourney
4 - 5:30 pm, TW Range
4:00 pm
5:00 pm One Act Plays
5 - 6 pm, Amphitheater

Storytelling Academy
5 - 6 pm, PA Tent

Ealdormere Court
5:30 - 7:30 pm
Great Hall

Ansteorra Court
6 - 8 pm
Ansteorra Royal

Middle Kingdom Court
6 - 8 pm
Fort

Northshield Court
6 - 8 pm
Northshield Royal

East Peerages Meeting
5 - 5:30 pm, EK Royal
5:00 pm
6:00 pm Atlatl Battle
6 - 9 pm
Atlatl Range
KW Recorder Ensemble
6 - 6:30 pm, PA Tent

KW Choirs Performance
6:30 - 8:15 pm, PA Tent

Nutmegs & Ginger
8:30 - 9:30 pm, PA Tent

Atlantian Nights
Near Eastern Experience
6 - 11 pm
Atlantia Royal (N40)

Æthelmearc Kingdom Party
7 - 10 pm, Æthelmearc Royal

Clan Blue Feather Party
9 - 1 am, Block E12

6:00 pm
7:00 pm Bedtime Stories for Children
7 - 7:45 pm
A&S Tent 13
Armored Combat Games
7 - 9 pm
Youth Combat List
7:00 pm
8:00 pm 8:00 pm
9:00 pm Commedia All Stars
9:30 - 11:00 pm, PA Tent
Dance Games Night
9 - midnight
Dance Tent
9:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
Friday, August 10
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other
9:00 am Populace Archery
War Point Shoot

9 - 12 pm
Populace TW War Point
9 - 12 pm
9:00 am
10:00 am Armored/Rapier Siege Battle 10:00 am
11:00 am 11:00 am
12:00 pm Kids' Theater
12 - 2 pm, Amphitheater
12:00 pm
1:00 pm 1:00 pm
2:00 pm Closing Ceremonies
Battlefield/Fort
Closing Ceremonies
Battlefield/Fort
2:00 pm
3:00 pm 3:00 pm
4:00 pm 4:00 pm
5:00 pm Youth Theater Performance
5 - 6 pm, PA Tent
Youth Theater Performance
5 - 6 pm, PA Tent
5:00 pm
6:00 pm Youth Commedia Performance
6 - 7 pm, PA Tent
Youth Commedia Performance
6 - 7 pm, PA Tent
6:00 pm
7:00 pm 7:00 pm
8:00 pm Hector of Troy
8 - 11 pm, PA Tent
8:00 pm
9:00 pm 9:00 pm
War Points Battles /
Tournaments
Rapier Archery Combat Archery
Siege / Thrown
Performances Artisans' Row Family Activities Youth Combat Youth Fencing/Archery Courts Parties Meetings Dancing Displays/Demos
Classes/Other


Pennsic War is an annual event between the East and Middle Kingdoms of the Society for Creative Anachronism, Inc., and takes place within the Kingdom of Æthelmearc at Cooper's Lake Campground. Webhosting services are generously donated by Panix.com (Public Access Networks Corporation). The Pennsic War event staff thank Panix for their continued support of the SCA and the Pennsic War.

This is the recognized web site for the Pennsic War of the Society for Creative Anachronism, Inc. Pennsicwar.org was designed by and is maintained by Mistress Jessa d'Avondale (Marla Lecin). This site may contain electronic versions of the group's governing documents. Any discrepancies between the electronic version of any information on this site and the printed version that is available from the originating office will be decided in favor of the printed version. For information on using photographs, articles, or artwork from this website, please contact the Webminister, who will assist you in contacting the original creator of the piece. Please respect the legal rights of our contributors. Copyright ©2018 Pennsic War. The original contributors retain the copyright of certain portions of this site.

The photo on this page is used by permission of Thorolfr inn smithr. Most of the illuminations used on this site are from the Manesse Codex.